Praca biegłego oraz rzeczoznawcy majątkowego polegająca na sporządzeniu wyceny czy opisu i oszacowania przedsiębiorstwa musi być poprzedzona dogłębną i kompleksową analizą określaną jako badanie due diligence wykonywaną na etapie sporządzania spisu inwentarza i obejmowania majątku przez syndyka.
Różnorodność składników majątkowych podlegających wycenie powoduje, iż na ostateczny kształt postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego, w tym na możliwość zaspokojenia wierzycieli w jak najwyższym stopniu wpływ ma wiele czynników.
Nasz Instytut na stałe współpracuje z ekspertami oferując łączone usługi dedykowane dla syndyków, nadzorców, zarządców i wszystkich uczestników postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego, w tym m. in.:
Każde postępowanie upadłościowe i restrukturyzacyjne wymaga (i ile to możliwe) badania ksiąg rachunkowych oraz ksiąg i innych dokumentów dotyczących działalności dłużnika, rozliczeń oraz innych dokumentów i ewidencji prowadzonych dla celów podatkowych oraz finansowych.
Wspomniane analizy są niezbędne dla syndyka m. in. w następujących przypadkach:
Kompleksowe analizy finansowe, często niezbędne są dla właściwej prezentacji składników masy upadłości dla inwestorów w celu znaj najkorzystniejszego zlikwidowania masy upadłości.
Przygotowanie wyceny poprzedzone może być dokładnym badaniem prawnym aktualnego statusu przedsięwzięcia i wszelkich składników wchodzących w jego skład, w tym praw majątkowych, zawartych umów, posiadanych pozwoleń, stanu zobowiązań, postępowań karnych, sądowych i administracyjnych.
Sporządzenie operatu szacunkowego może zostać poprzedzone dokładnym sprawdzeniem statusu prawnego nieruchomości.
Istotny element cenotwórczy dla wielu składników masy upadłości stanowią kwestię podatkowe. Wartość przedsiębiorstwa lub wartość nieruchomości uzależniona jest w dużej mierze m. in. od wysokości podatku od nieruchomości.
Niezależnie od powyższego, w odniesieniu do likwidacji masy upadłości, kluczowe znaczenie ma także właściwe określenie czy i jakiemu opodatkowaniu podlegają przedmioty sprzedaży.
Współpracownicy IWUR dokonują kompleksowych analiz podatkowo rachunkowych celem przygotowania przedmiotu wyceny dla prac biegłych oraz wspierają organy postępowania w dokonaniu właściwej kwalifikacji przedmiotów opodatkowania.
Stan techniczny przedmiotu wyceny, niezależnie od tego czy jest to nieruchomość czy całe przedsiębiorstwo ma zasadnicze znaczenie dla sporządzenia samej wyceny oraz stanowi jeden z istotnych elementów branych pod uwagę przez Inwestorów.
Upadłość nie zawsze oznacza likwidację i unicestwienie przedsiębiorstwa w sensie przedmiotowym i funkcjonalnym. Gdy syndyk po ogłoszeniu upadłości prowadzi dalej przedsiębiorstwo upadłego jest obowiązany podejmować działania w sposób umożliwiający optymalne wykorzystanie majątku upadłego w celu zaspokojenia wierzycieli w jak najwyższym stopniu, w szczególności przez minimalizację kosztów postępowania.
Jedną z przyczyn niewypłacalności przedsiębiorcy często stanowią niejednokrotnie błędy organizacyjne. Współpracownicy IWUR dokonują kompleksowych ocen funkcjonowania organizacji pod kątem ich efektywności umożliwiając wdrożenie środków naprawczych przez syndyka, zarządcę lub dłużnika w postępowaniu restrukturyzacyjnym.